W Polsce najbardziej rozwiniętą i do niedawna jedyną dyscypliną parajeździecką jest paraujeżdżenie. Oficjalnie zaistniało w naszym kraju w 2001 roku, wraz z organizacją pierwszych zawodów. Większość zawodników przeszła wcześniej przez hipoterapię, a potem postanowili podnieść swoje umiejętności. Startują oni na 5 różnych poziomach w zależności od stopnia niepełnosprawności, począwszy od osób jeżdżących tylko stępem. Najwyższy poziom to elementy wykonywane we wszystkich chodach, także galopie, chody boczne, wyciągnięte i zebrane. Poziom określany jest na podstawie klasyfikacji, czyli specjalistycznego badania wykonywanego przez uprawnionego fizjoterapeutę bądź lekarza. Zasady rozgrywania konkursów są niemal identyczne, jak w ujeżdżeniu uprawianym przez sprawnych zawodników: jeździec i koń muszą wykonać na czworoboku zestaw obowiązkowych figur (program indywidualny) lub pokazać specjalnie ułożony zestaw ćwiczeń ujeżdżeniowych z odpowiednio dobraną muzyką (program dowolny, cieszący się dużym zainteresowaniem publiczności).

 

Od początku paraujeżdżenia w Polsce organizowano zawody międzynarodowe, zawody ogólnopolskie, towarzyskie, Mistrzostwa Polski i od niedawana Halowy Puchar Polski. Polscy zawodnicy brali udział w licznych zawodach zagranicznych, także najwyższej rangi: Mistrzostwach Europy i Świata i dwukrotnie na Igrzyskach Paraolimpijskich.

 

Paraujeżdżenie bardzo silnie wiąże się z ideą integracji środowiska niepełnosprawnych i sprawnych: wchodzi w skład Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, a w Polsce Polskiego Związku Jeździeckiego, zaś niepełnosprawni zawodnicy z powodzeniem rywalizują ze zdrowymi jeźdźcami w tych samych konkursach.

 


Partnerzy

P-R logo

Kadrowicze na FB

Zawody archiwalne

Kalendarz

Luty 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28